Sarıkız Mantarı

Dünyadaki en popüler yenilebilir mantar türlerinden biri olan Sarıkız mantarı, Doğu Avrupa ülkelerinde ve ülkemizin Karadeniz ve Marmara bölgelerinde yetişir. Bazı bölgelerde “Kaz Ayağı” adıyla da bilinir.


Adını o meşhur canlı sarı renginden alan Sarıkız mantarı aynı zamanda eşsiz bir aromaya ve güzelliğe sahiptir. Aroması meyvemsi bir yapıda olup, kayısıyı andırır. Pişirildiğinde aromasını salan Sarıkız mantarı hoş bir koku ortaya çıkarır.


Sarıkız Mantarının Özellikleri

Kendine has karakteristik bir yapıya sahiptir. Yumurta sarısı veya turuncu renkli şapka kısmı huniyi andırır. Genellikle 3-10 cm boyutlarında olan şapka kısmı 15 cm’e kadar büyüyebilir ve dış yüzeyi pürüzsüz bir yapıya sahiptir.


Sarıkız mantarında gerçek anlamda lameller bulunmazken sapının alt bölümünden şapka ucuna kadar devam eden, buruşuk damarlı yapılar bu mantarı diğer mantar türlerinden ayıran bir özelliktir. Mantarın sapı şapkasına bitişik ve pürüzsüz görünümlüdür


Sarıkız Mantarı Nasıl Toplanır?

Ülkemizde oldukça az yetişen Sarıkız mantarı, içerdiği yüksek aroma sayesinde oldukça aranılan bir mantar türüdür. Yaprak döken ağaçların bolca bulunduğu ormanlar yaşam alanıdır. Sarıkız mantarı, nemli orman zemininde ve su birikintilerinin etrafında gruplar halinde yetişir.


Taze Sarıkız mantarları meşe, göknar, kayın ve çam ağaçlarının birlikte bulunduğu karışık ormanlardan Haziran-Temmuz ayları arasında toplanır. Taze mantar sevenler için bu aylarda tüketimi uygundur. Sonbaharda da kısa bir süreliğine toplanabilir.


Sabahın ilk saatlerinde henüz gün ağarmadan özenle toplanan Sarıkız mantarları yine aynı özen ve dikkat ile soğutularak taşınır ve üretim yerlerimize ulaşır.


Sarıkız Mantarı Nasıl Dondurulur?

Ekiplerimiz tarafından en kaliteli mantarlar seçilerek temizlenir. İsteğe göre taze, kurutulmuş veya dondurulmuş olarak hazırlanır. Tüketicilerin tercihine göre paketlenir. Ambalajlanan ürünler tüm bu süreçlerin ardından tüm doğallığı ile sofralarınızdaki yerini alır.


Sarıkız mantarı uzun dönem tazeliğini kaybetmemesi ve saklanması amacıyla özel yöntemlerle dondurulur. Bu sayede doğal aroması ve lezzetinden hiçbir şey kaybetmez. Dört mevsim sofralardaki yerini koruması için özenle paketlenir.


Farklı lezzetler denemeye meraklı, sofralarını mantarların eşsiz dünyası ile çeşitlendirmek isteyen tüketicilerimize soğuk zincir içerisinde ulaştırılır. Çözdürme işlemine gerek kalmadan kullanılabilir.


Sarıkız mantarları genelde et yemekleri ile iyi bir uyum sağlar. İster sote olarak isterseniz tavuk gibi hayvansal gıdalar ile tüketilebilir. Hoş kokusu ve aroması ile kullanıldığı tüm yemeklere farklı bir tat katar. Makarna ve salatalara katılarak lezzetli tarifler hazırlanabilir. Pizzalar da dahi rahatlıkla kullanılabilir.


Sarıkız Mantarının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Zehirli olmayan mantarların tespitinin uzman kişiler tarafından yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Pek çok zehirli mantar türü yenilebilir mantarlarla benzerlik göstermektedir. Bu yüzden Mush Mantar’ın uzman ekipleri tarafından seçilen mantarları tercih etmeniz önem taşımaktadır.


Mineral bakımından zengin bir yapıya sahip olan Sarıkız mantarında, vücudumuzun ihtiyacı olan fosfor, kalsiyum, potasyum ve sodyum gibi mineraller bulunmaktadır. Sarıkız mantarında bulunan demir, bağışıklık sistemini destekler ve daima zinde kalmanıza yardımcı olur.


Sarıkız mantarı, bünyesinde bol miktarda protein barındırmaktadır ve oldukça besleyicidir. Lifli yapısı sayesinde sindirim sistemini düzenler.


Ormanın mücevherleri olarak gördüğümüz mantarlar Mush uzmanlığı ile özenle sofralara ulaşır.