Porçini Mantarı

PORÇİNİ (BOLET) MANTARI

Türkiye ormanlarında yetişen orman mücevherlerinden biri olan Porçini (bolet) halk dilinde Ayı Mantarı olarak da bilinir.

Son derece güvenilir olan bu mantar aroma ve tat olarak İtalya ,Fransa mutfaklarının vazgeçilmezidir.

Şapkası çöreğe benzediği için bazı bölgelerde Çörek Mantarı olarak da bilinir.

Alt tarafı beyaz olan mantarın ekonomik değeri yüksektir. Doğada kaldıkça gri ve yeşil tonlarına doğru döner.

PORÇİNİ(BOLETUS) MANTARI NERELERDE YETİŞİR?

Türkiye de Kastamonu , Sinop gibi illerimizde yoğun olan bu mantar Karadeniz ve Marmara bölgesinde meşe ve çam ormanlarında yetişir.

PORÇİNİ MANTARI SEZONU NE ZAMAN?

Porçini mantarı sezonu yılda iki kere olur. Yaz boleti İlkbahar bitimi (mayıs, haziran) kış boleti sonbahar başlarındadır (eylül , ekim) .

PORÇİMİ MANTARI NASIL TOPLANIR?

Porçini yöresel adı Ayı mantarı olarak bilinen bu mantar Karadeniz Bölgesinde meşe ağaçlarının çevresinde yetişir. Geçim kaynağı orman ürünleri olan köylülerimiz ve çiftçilerimiz tarafından kökleri koparılmadan özenle kesilerek toplanır. Köylülerimiz tarafından toplanan bu ürünleri köylere giden Mush mantar uzman ekibi özenle seçerek ,kontrol ederek satın alır.

PORÇİNİ (Boletus) MANTARI ZEHİRLİ Mİ?

Porçini mantarı hakkında sık sorulan sorular içerisinde yenip yenmediği ya da zehirli olup olmadığıdır. Porçini mantarı (bolet) doğal ve yenebilen zehirli olmayan bir mantardır. Güvenle tüketilebilir.

Mush ekibimiz tarafından dikkatle ve özenle seçilen porçini mantarı gerekli görülen mikrobiyolojik ve pestisit analizleri yapıldıktan sonra siz değerli tüketicilerimizin beğenisine sunulur.

KULLANIM ALANLARI NELERDİR?

Porçini Mantarı doğada uzun süre ve çok bulunduğundan Ekonomik olarak da uygun olduğu için kullanımı en çok olan mantardır.

Kültürü olmayan bu mantar %100 doğaldır.

Mantarın %90 ı sudan oluştuğu için spor diyet listelerinde başta gelir.

B vitamini bakımında yüksektir.

Şefler tarafından çok sevilen porçini et yemeklerine zengin lezzet katar. Makarnalarda dengeli bir tat bırakır. En çok sevilen ürün porçinili risattodur.

PORÇİNİ MANTARININ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Porçini (boletus) mantarı şapkalıdır ve çöreğe benzer. Şapkası 7-30 cm büyüklüğünde bazen bu rakamı da geçebilir. Değişik renklerde olabilen porçini kahverengi renkte ya da daha açık renklerde de görülür. Şapka kısmı sap kısmından daha koyu renktedir.

15-20 cm boyda 3- 4 cm kalınlığında olabilirler. Kokusu ve lezzetiyle yenebilen en iyi mantarlardan biridir.

Halk arasında Ayı mantarı, bolet , çörek mantarı olarak üç farklı şekilde tanınır.

PORÇİNİ MANTARLI YEMEKLER NELERDİR?

Yenebilen en iyi mantarlar kategorisinde bulunan Porçini,

Pizza, Rizotto, Porçini Mantar Kavurma, Kurutulmuş Porçini Mantar Çorbası, Porçini Mantarlı Tagliatte, Porçini Mantar Steak, Fırında Porçini Börek, Mısır Unu ile Kızarmış Porçini, Dondurulmuş Porçini Mantarlı Fileto gibi yemeklerde lezzet sofrası olarak tacını takmaktadır. Yemeklerde zengin olduğu gibi soslarda da tercih edilen bir mantardır.

Yemek Tariflerimiz için mush.com.tr adresine göz atabilirsiniz.