Kuzugöbeği Mantarı

KUZUGÖBEĞİ MANTARI

Ülkemiz ormanlarında çıkan bu mantar ormanların kralı olarak da bilinir.

Faydaları saymakla bitmeyen kuzugöbeği mantarı yurt dışında Morel Morchella Morils olarak bilinir.

KUZUGÖBEĞİ NERELERDE YETİŞİR?

Halk dilinde Kuzugöbeği veya Göbelek olarak da bilinen tadı ete benzeyen bu mantar Denizli, Muğla, Antalya, Sinop, Kastamonu gibi illerimizde sadece ilkbahar da konveksiyonel yağışlarla birlikte ormanda çam pürlerinin altında çıkarlar. Kuzugöbeği Mantarını bu pürlerin altında görmesi ve bulması çok zordur. Yıllardır, dağ köylerindeki insanlar bu mantarları toplayarak geçimlerini sağlarlar.

KUZUGÖBEĞİ MANTARI ZEHİRLİ MİDİR?

Kuzugöbeği mantarı doğal ve yenebilen zehirli olmayan bir mantardır. Güvenle tüketilebilir.

Mush ekibimiz tarafından dikkatle ve özenle seçilen kuzugöbeği mantarı gerekli görülen mikrobiyolojik ve pestisit analizleri yapıldıktan sonra siz değerli tüketicilerimizin beğenisine sunulur.

KUZUGÖBEĞİ MANTARI NASIL TOPLANIR?

Kuzugöbeği Mantarı, %100 doğal bir mantardır. Genelde çam ormanlarında gördüğümüz bu mantar kök, sap ve şapka kısmından oluşur. Şapka yapısı yumurta şeklinde kozalağa benzeyen ve içe doğru oyukları olan bir görünümdedir. Sap kısmı beyazımsı ve sarımsı düz bir yapıdadır.

Toplama yapılırken kökü toprakta kalacak şekilde sapından kesilerek toplanması ve hava alacak bir sepete konulması gerekmektedir.

Kuzugöbeği mantarı bilinçsiz insanlar tarafından topraktan köküyle çıkarıldığı için günümüzde oldukça az görülmeye başlanmıştır. İnsanların fazla kilo basması için yaptıkları bu yanlış toplama yönteminden dolayı ve günümüzdeki kuraklık sebebiyle oldukça az görülen bu mantarın fiyatı el yakmaktadır.

Ülkemizde artık Kuzugöbeği mantarı avı ve festivalleri yapılmaktadır. Her geçen gün talep artmaktadır.

KUZUGÖBEĞİ MANTARI KULLANIM ALANLARI

Kuzugöbeği mantarı ihracat olarak ülkemize ciddi bir döviz girdisi sağlamaktadır. Haber sayfalarına konu olan kuzugöbeği %100 doğal ve doğada kendiliğinden çıkmaktadır.

Doğada siyah, beyaz, krem renklerde olan bu mantarın besleyici özelliği çok yüksektir. Bu yüzden birçok sporcunun diyetinde vardır. Eşsiz tadından dolayı birçok Michelin Yıldızlı Restoranların tabaklarını süsler.

Ayrıca endüstriyel sektörde ilaç sanayide bazı ilaçların ham maddesi olarak kullanıldığı da söylenmektedir.

KUZUGÖBEĞİ MANTARLI YEMEKLER NELERDİR?

Kuzugöbeği mantarı hem yöresel hem de şeflerin imza yemeklerinde kullandığı lezzetli bir mantardır. Et tadında olan bu mantar ile et yemeklerinde neler yapılıyorsa bu mantarla da yapabilirsiniz.

Kuzugöbeği Mantarı ile,

Kıymalı kuzugöbeği mantar şiş, Kuzugöbeği mantar pide,

Kuzugöbeği Mantar kavurma, kuzugöbeği mantar dolması,

Fırında kuzugöbeği mantar güveç, Kremalı kuzugöbeği mantar çorbası gibi birçok yemeklerde gönül rahatlığıyla kullanılabilir.

Daha fazla bilgi ve tariflerimiz için Mush.com.tr adresine uğrayabilirsiniz.