Borazan Mantarı

BORAZAN MANTARI

Memleketimiz ormanlarında yetişen külaha benzeyen bu mantar orman mücevherleri arasında yerini almıştır. Halk dilinde Borazan

Mantarı olarak da bilinen bu mantar Yurt dışında Trompet olarak da bilinir.

BORAZAN MANTARI KULLANIM ALLANLARI

Bahar aylarında ortaya çıkan bu mantar baharatlı bir meyvenin tadını andırır. Yemeklerle dengeli ve doğru bir uyum yakalayan borazan mantarı Özellikle balık yemeklerinde tercih edilen güvenilir ve yenebilen bir mantardır.

İster makarna İsterseniz tavuk gibi hayvansal gıdalarla da lezzetli tarifler hazırlanabilir. Gurme pizza yapımında da rahatlıkla tüketilir.Son yıllarda ihracatta ki yeri giderek artmaktadır.

BORAZAN MANTARI ÖZELLİKLERİ

Kahve, gri ve siyah renkte olan Borazan Mantarı çok nadir bir türdür. Bu yüzden toplanma süresi hasat takviminde oldukça kısa bir yer tutar.

Borazan mantarı kayın ve meşe ağaçlarının yakınlarında oluşan bu mantar gizlenmeyi en iyi bilen türdür. Borazan mantarı toplamak ormanda iğne aramaya benzer.

Borazan mantarının boyu 6-15 cm arasındadır. Trompet adıyla da bilinen borazan mantarı ılıman iklimlerde yetişir.

BORAZAN MANTARI NEREDE YETİŞİR?

Dünya üzerinde Kuzey Amerika, Avrupa ve Türkiye’de görülmektedir.

Borazan Mantarı nemli ve ılıman mevsimleri çok sevdiği için ülkemizde Ege Bölgesinde az da olsa görülmektedir. Kendini gizlemeyi çok iyi bilen Trompet nadir mantarlar kategorisindedir.

Borazan Mantarı kayın ve meşe ağaçlarının diplerinde yetişen %100 doğal, güvenilir bir mantardır.

BORAZAN MANTARI NASIL TOPLANIR?

Türkiye’de Karadeniz ,Marmara ve ege bölgesinde görülür.

Borazan mantarı kökleri toprakta kalacak şekilde özenle kesilerek Haziran ve Kasım aylarında bölgenin avcıları tarafından toplanır. Taze mantar severler için bu aylar tüketime uygundur.

Sabahın ilk ışıklarında henüz gün doğmadan özenle toplanan borazan mantarları Mush Orman Mücevherleri Ekibi tarafından yine aynı özen ve dikkatle soğutularak üretim yerlerimize taşınır.

BORAZAN MANTARI ZEHİRLİ Mİ?

Borazan mantarı doğal ve yenebilen zehirli olmayan bir mantardır. Güvenle tüketilebilir.

Mush ekibimiz tarafından dikkatle ve özenle seçilen borazan mantarı gerekli görülen mikrobiyolojik ve pestisit analizleri yapıldıktan sonra siz değerli tüketicilerimizin beğenisine sunulur.

BORAZAN MANTARI YEMEKLERİ NELERDİR?

Ünlü şeflerin imza yemeklerinde yer alan borazan mantarı ,baharatlı bir meyveye benzediğinden dolayı yemekleri ön plana çıkarma özelliği ile tanınır.

Borazan Mantarlı yemekler ; Borazan Mantarlı Levrek, Borazan Mantarlı Bonfile, Borazan Mantarlı Tavuk Sote, Borazan Mantar Soslu Makarna, Pizzada da kullanılır.

Yemek Tariflerimiz için mush.com.tr adresine göz atabilirsiniz.